Metabolizmanızı Ateşlemenin 9+1 Yolu

0
1411

ATEŞ EDEN METABOLİZMA

Metabolizma aslında bir nevi motor görevi görmekte. Onun devrini ne derece arttırabilirsek vücudumuzun verimi de aynı derecede artar. Bazı kişilere doğuştan genetik miras olarak kalan metabolizmanın hızlı çalışması, bazı insanlar için ekstra ateşleyicilerle harekete geçer.

İşte bu ekstralardan 10 tanesini sizler için derledik

Ağırlığa Ağırlık Verin

1-Hiçbir şey yapmadığınız anlarda bile vücudunuz yağ yakabilecek durumdadır. Bunu sağlayan en önemli etkenlerden biri kaslara yönelik egzersizlerdir. Yapacağınız kas güçlendirme hareketleri,antreman sonrasın da bile vücudunuzu aktif tutar ve bir süre daha metabolizmanızın çalışmasını sağlar.

Aerobik Hareketler Yapın

2-Kas kütlenizi pek arttırmayan ancak egzersiz sonrasında metabolizmanızı fişekleyen yegane önerilerden biri aerobik egzersizlerdir.

Yakıtı Fulleyin: SU

3-Kalorinin işlenmesi su ile olur. Egzersiz ile birlikte günde en az 8 bardak su içen bir kişi rutinin üzerinde kalori yakıyor. Haliyle bize de önerilerimiz arasında düzenli ve bol bol su için demek kalıyor.

Bazen Enerji İçeceklerini Deneyin

4- Enerji içeceklerinde bulunan bazı maddeler metabolizmanızı hızlandırmaya fayda sağlayabilir. İçinde bulunan kafein ve bir amino asit olan taurin bu konuda oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Fakat unutulmaması lazım ki enerji içecekleri bazı kişilerde yüksek tansiyon,uyku düzensizliği gibi sorunlar oluşturabilir. Özellikle çocuklar ve çocukluk döneminden yeni çıkmış gençlerin mümkünse tüketmemesi tercih olunur.

Ara Öğünler Candır!

5- Sık ve az porsiyonlu ara öğünler motoru dinç tutar,aklınızdan çıkarmayın

Başı Acı Etkisi Tatlı

6-Baharatların birçoğu ve özellikle acı içerenleri etkisi geçici ama sürekli tüketimde büyük fayda sağlayan etkenlerden.

Protein İle Ateşleme

7- Beslenmemizin önemli bir bölümünde protein kullanmanız hem besin kaynağı alıp kaslarınızı beslemek açısından önemli hem de metabolizmanızı hızlandırmada oldukça etkili. İyi protein kaynakları arasında yağsız sığır eti, hindi, balık, beyaz et tavuğu, tofu, fındık, fasülye, yumurta ve az yağlı süt ürünleri bulunur.

Kahve Kahve Kahve

8-Bir kahve içicisi iseniz, muhtemelen enerji ve konsantrasyon ikramiyesinin tadını çıkarırsınız. Orta derecede alınırsa, kahvenin faydalarından biri, metabolizma hızınızda kısa vadeli bir artıştır. Kafein, egzersiz yaparken daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur ve hatta dayanıklılığınızı arttırır.

Yeşil Olan Her şey Güzel

9-Araştırmalar, 2-4 bardak çay içmenin vücudun orta derecede yoğun egzersizde kısa sürede% 17 daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu ileri sürüyor.

BONUS: KİTAP OKUYUN VE ZİHİNSEL FAALİYETLERDE BULUNUN.

10- Evet,yanlış duymandınız. Yoğun zihinsel faaliyetler oturduğunuz yerde enerji harcamanızı sağlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here