Kolik Nedir? Kolik Nasıl Tedavi Edilir?

0
1517
kolik-nedir

KOLİK HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER NELER?

Kolik yenidoğan bebeklerde oldukça yaygın karşılaşılan ve çoğunlukla aileleri korkutabilen bir durumdur.

Ağlama, bebeğinizin sizinle iletişim kurmasında ki temel yoldur. Bebeğiniz ağlayarak size aç olduğunu,bezinin değiştirilmesi gerektiğini,gazı olduğunu veya hastalandığını belli etmeye çalışabilir. Söz konusu ihtiyaca cevap verdiğinizde ise bebeğiniz sakinleşir.

Fakat bazı durumlarda bebekler temel ihtiyaçlarını yerine getirseniz dahi ağlamaya yoğun şekilde devam ederler. Bunun sebebi Kolik olabilir. Anne olarak birçok şeyi yapmanıza rağmen bebeğinizi rahatlatamamanız sizi huzursuz edebilir. Lakin üzülmeyin, bunun sebebi Kolik olabilir ve yenidoğan bebeklerde %40 oranlarında yani her 10 bebekten 4’ünde görülmektedir. Merak etmeyin,bu etkiler birkaç ay içinde ortadan kalkacaktır.

KOLİK NEDİR?

Kolik, temel ihtiyaçlarına karşılık verildiği halde ağlama nöbetleri yoğun olan bebekler için tanımlanan bir terimdir. Genellikle bebeklik döneminin 2-3. Haftasından itibaren başlayabilir.

Bir bebeğe kolik tanısı koyabilmek için şu durumların gözlenmesi gerekir.

Aniden ağlamaya başlaması ve belirgin hiçbir sebebi olmaması.

Günün her saatinde ağlamasına rağmen özellikle akşamın erken saatlerinden bunun yoğunlaşması

Yoğunluğu günde 3 saat,haftada 3 gün ve 3 haftadan fazla yukarıdaki belirtileri gösterdiğinde.

KOLİK’İN SEBEBLERİ NELERDİR?

Doktorlar kolik e neyin sebep olduğu konusunda henüz net bir cevap verebilmiş değiller. Bu sebeple bu süreçte elinizden gelebilecek en önemli şey sabırlı olmanız ve hekimizle iletişim halinde olmanız.

Her bebek erkek veya kız fark etmeksizin aynı yoğunlukta kolik belirtisi gösterebilir.

KOLİK NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR

Tedavi yöntemleri çok çeşitlilik gösterebilir. Elinizden gelebilecek

-Bebeğinizi pışpışlamak ve ona farklı tonlarda ninni söylemek etkili olabilir

Lakin bu tür konularda öneri vermeyi doğru bulmuyoruz. Bu konuda da hekiminize danışmanız sizin faydanıza olacaktır. Unutmayın,kolik bir hastalık değil,bir süreçtir. Sabırlı ve dirençli olmalısınız. Ebeveyn olarak göstereceğiniz tepkiler bebeğinizin bu sürecini doğrudan etkileyecektir. Bunu unutmayın.

KOLİK NE ZAMAN BİTER

Kolik zaman içinde kendiliğinden son bulacaktır. Bebeklerin çoğu yaklaşık 3 ya da 4 ay sonra kolik tepkilerini bırakırlar.

Ancak bebekler bu ağlama sürelerini 6 ay veya daha fazla süreli de devam ettirebilirler. Bu gibi durumlarda bebeğinizin tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığı olabileceğinden hekiminizle mutlaka iletişime geçmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here