Hamilelik Öncesi Uygulamanız Gereken 9 Kural

0
1442

HAMİLELİK ÖNCESİ YAPILACAKLAR LİSTEMİZE GÖZ ATIN.

Daha önce gebelik geçirmemiş olabilirsiniz ya da yeniden hamilelik dönemini deneyimleyecek de olabilirsiniz. Bu yazımız herkese yönelik. Sağlıklı bir doğum ve vücudunuzu sağlıklı kılmak için yapabileceğiniz şeyleri göz ardı etmeden yazımıza göz gezdirin.

ÖNCE DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Gebe kaldıktan sonra birden çok kez göreceğiniz insanı önceden ziyaret edin ve hamilelik dönemini etkileyecek gelişmeler olup olmadığını kontrol ettirin. Bu sizin ve aileniz için oldukça fazla öneme sahip. Erken alınmış önlemler birçok hayatı kurtarabilir.

AĞIZ SAĞLIĞINIZA ÖZEN GÖSTERİN

Diş etlerinizi ve dişlerinizi doktorunuza giderek gözden geçirin. Diş etlerinizde yaşanacak problemler erken doğum ve düşük riski bile oluşturabilir. Dikkatli olmaklta fayda var.

SİGARA VE ALKOLÜ BIRAKIN

Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız derhal bırakın. Bu süreçte alkol ve tütün ürünleri tüketmek oldukça riskli sonuçlar oluşturur. Doğacak çocuğunuzun ve sizin bütün yaşam kalitenizi mahvedebilir. Siz en iyi dönemsel değil,tamamen bu alışkanlıklardan uzaklaşın.

KAHVEYİ AZALTIN

Kafein içeren ürünleri ve özellikle kahveyi azaltmanızda fayda var.

ÖĞÜNLERİNİZİ DÜZENLEYİN

Zekice yeyin. Önemsiz yiyecekleri ve kalorileri kesmek için daha erken bir vakit yok.  Her gün bol miktarda yağsız protein,meyve,sebze ve tahıl ürünleri tüketin. Bu sayede gebelik diyabeti yani gestasyonel diyabetin de önüne geçmiş olursunuz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİLONUZA DİKKAT EDİN

Hamilelik döneminizden önce fazla kilonuz var ise vermeye gayret edin. Gebelik döneminde kilo vermek gibi bir duruma girmeniz sizin için sağlıklı olmayacaktır.

EĞER KULLANIYORSANIZ İLAÇLARINIZI DÜZENLEYİN

Gebelik öncesinde kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak yeniden düzenletin. Doğum öncesi azaltmalar veya vitamin,folik asit takviyesi gibi eklemeler olabilir.

DENİZ ÜRÜNLERİNİ SEÇEREK TÜKETİN

Gebelik döneminizde deniz ürünlerini seçerek tüketin. Civa açısından zengin olan türlerden bu dönemde uzak kalmakta fayda var.

VE TABİİ Kİ SPOR

Kaçınılmaz liste ekimiz sporu hamilelik döneminde de asla aksatmayın. Mutlaka bu döneme uygun egzersizleri araştırıp uygulayın.

 

Sağlıklı Nesiller Sizin Ellerinizde Yükselecek J İyi Günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here