Erkeklerde Erken Teşhis İçin Kanserin 10 Belirtisi

0
2169

ERKEKLERDE 10 KANSER BELİRTİSİ

1-BAĞIRSAK DEĞİŞİKLİKLERİ

Ara sıra görülen bağırsak problemleri normaldir. Ancak bağırsaklarınızdaki değilşiklikler kolon ya da rektal kansere işaret edebilir. Bunlara topluca kolorektal kanserler denir.

Kolon kanseri kolonun herhangi bir bölümünde gelişebilir. Rektum kanseri ise kolondan anüse bağlanan rektumunuzu etkiler.

Sık sık ishal ve kabızlık semptomları yaşıyorsanız ve bu sorunlar sık sık gaz ve karın ağrısı ile de birleşiyorsa doktorunuza görünmenizde fayda var.

Bağırsak hareketinizin kalibresinde veya boyutunda değişikliklerde kanser semptomu olarak değerlendirilebilir.

2-REKTAL KANAMA

Rektal kanamalar rektal kanserin erken belirtileri olabilir. Kanama devam ederse ya da kan kaybı nedeniyle demir eksikliği anemisini oluşursa bu önemli bir belirtidir.

Hemoroid gibi yani basur gibi rektal kanamaya yaygın nedenler olmasına rağmen bu semptomları yaşıyorsanız teşhis ettirmekte fayda vardır.

50 yaşından itibaren düzenlik kolon kanseri taraması yaptırmanız faydanıza olacaktır.

3-İDRAR DEĞİŞİKLİKLERİ

Yaşlandıkça idrar kaçırma ve diğer üriner değişiklikler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı belirtiler prostat kanserine işaret edebilir. Prostat kanseri 60 yaş ve üzeri erkeklerde daha sık görülür.

Sık görülen idrar yolu semptomları şunlardır.

İdrar kaçırma, isteğe rağmen işeme yetersizliği, idrara çıkmada gecikme, idrar sırasında gerginlik

4-İDRARDA KAN

İdrarda kan var ise bunu ilk sefer yaşıyorsanız bile geçer düşüncesine kapılıp ertelemeyiniz. Bu mesane kanserinin ortak bir semptomudur. Prostat kanseri ve üriner sistem enfeksiyonlarında da kanama görülebilir.  Ayrıca menide de kan görmeniz durumunda acilen doktorunuza başvurmalısınız.

5-SÜREKLİ SIRT AĞRILARI

Sırt ağrısının günlük nedenlerden kaynaklandığını düşünerek çoğu zaman sızısını çeker ve üzerine düşmeyiz. Çok azımız bunun kanser belirtisi olabileceğinin farkındadır. Kanser omurgamızın kemikleri gibi diğer bölgelerine yayılıncaya kadar kendini farkettirmeyebilir. Örneğin prostat kanseri kemiklere yayılma eğilimi gösterebilir, kalça kemiklerinizde ve alt kısımda bu semptomlara sebep olabilir.

Bazen kas ağrısından farklı olarak, kemiklere işleyen kanser, kemikte hassasiyet ve rahatsızlık hissi vermeye başlar.

6-ALIŞILMIŞIN DIŞINDA ÖKSÜRÜK

Öksürme çoğunlukla sigara,soğuk algınlığı ve alerjiden öte gelir. Bunun dışında tıkalı bir burun,ateş gibi belirtileriniz olmadan sürekli bir öksürük sıkıntısı çekiyorsanız akciğer kanseri riski taşımaktasınız. Kanlı mukus da bir diğer belirtilerindendir.

7-TESTİSLERDE YUMRULAR

Erkeklerde testis kanseri prostat,akciğer ve kolon kanserine göre daha az görülmektedir. Yine de erken belirtileri görmezden gelmemek gerekir. Sağlık kontrolleri sırasında testiste yumru benzeri bulgular testis kanserine işaret edebilir. Gözardı etmemek gereklidir.

8-AŞIRI YORGUNLUK

Yorgunluk birçok kronik hastalık ve tıbbi bozuklukla ilişkili olabilir. Aşırı yorgunluk vücudunuzun size bir şeylerin yolunda gitmediğini söyleme yöntemidir. Kanser büyüme ve çoğalma evresinde vücudunuzu güçsüz bırakır. Yorgunluk çeşitli kanserlerin ortam semptomudur.

İyi bir gece uykusundan sonra gitmeyen aşırı yorgunluğunuz var ise derhal doktorunuza başvurun.

9-AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYIPLARI

Yaşlandıkça kilonuzu korumak daha zor olur. Böyle durumlarda kilo kaybı normal karşılanabilir. Ancak ani ve açıklanamayan kilo verme durumları kanser dahil birçok hastalığının ortak semptomlarındandır. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmaktan kaçınmayın.

10-MEMEDEKİ YUMRULAR

Memenizde elinizce dokunduğunuzda hissetiğiniz yumrular mevcut ise bunları dikkate almalısınız. Ayrıca meme kanseri sadece kadınlara özel değildir. Erkeklerde de görülebilir. Göğüs kanser 60’lı  yaşlardaki erkeklerde görülebilir. Her yumru kanser işaretçisi değildir,östrojen düzeyinin yüksek olması gibi sebeplerde yumru hissi verebilir fakat doktorunuza danışmaktan kaçınmamanız gerekmektedir.

 

HER KONUDA HEKİMLERE BAŞVURMAKTAN ASLAN ÇEKİNMEYİNİZ.

182’Yİ ARAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here