En Popüler Diyet Listeleri 2017

0
1912

DİYET NEDİR?

Genel olarak zayıflama kurgusu üzerine planlanan diyet aslında beslenme şeklidir. Çoğunlukla zayıflama arzusundaki insanlardaki kıt beslenmeyi diyet olarak algılasak da bu yanlıştır. Beslenme şekli,bir nevi yaşam şeklidir. Şimdi gelin dünya üzerinde kabul görmüş Beslenme Listelerinden en popüler olanlarını sizler için anlatalım.

 

5:2 DİYETİ

5:2 diyet, aralıklıklı açlık olarak bilinen bir prensibe dayanıyor.  Hayranları bu diyetin kilo vermenin yanı sıra yaşam süresini arttırdığını,beyin fonksiyonlarını olumlu etkilediğini, demans ve Alzheimer hastalığı gibi durumlara karşı koruma sağladığını iddia ediyor.

Kilo verme kaybı diğer diyet türlerine karşı az olarak düşünülmesine rağmen, meme kanseri ve tip-2 diyabet gibi obezite sebepli hastalıklarının riskini azalttığı yönünde bazı etkileri de yadsınamaz.

DUKAN DİYET

Dukan diyeti düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir diyet uygulaması. Planın kurallarına sadık kalırsanız, dördüncü aşamada yiyebileceklerinizin sınırı kaldırılıyor. Birinci aşamada sıkı bir protein diyetindesiniz. Tavuk,hindi,yumurta,balık ve yağsız süt gibi oldukça düşük yağ içerikli 72 gıdanın listesi mevcut. Bu tarz bir diyetle ilk beş günde hızlı kilo kaybı sağlanabilir. Az miktarda yulaf kepeği alımı mevcuttur fakat karbonhidratlar tamamen sınır dışıdır.

Atkins diyetinin aksine, Dukan’ın birinci aşamasında sebze de yasaklar arasında,yağ yasak. Planın önümüzdeki üç aşamasında ise bazı meyve ve sebzelerle birlikte karbonhidratların da tedricen kullanıma girdiğini görüyoruz. Amaç haftada 2 kilo olarak kademeli eksilmeyi sağlamak.

Artıları:

Çok hızlı şekilde kilo verebilirsiniz bu da motive edici olabilir. Takip edilmesi kolaydır,yiyecekleri tartmanız veya kalori saymanız gerekmez.

Eksileri:

Vitamin yönünden kısır kalabilirsiniz. Başlangıç evresinde çeşitlilik olmaması neticesi ile çabucak sıkılmanız da olasıdır.

BDA Görüşü: Hızlı kilo kaybı motive edici olsa da sürdürülemez ve sağlıksız olacağından tavsiye edilmez. Dukan diyetinin besin açısından dengesiz olduğu,bu süreçte vitamin eksikliklerinin oluşağı belirtilmiştir.

PALEO DİYETİ

Geçmişe dönüş de diyebiliriz bu diyet için. Plaeolitik çağda avcı-toplayıcı atalarımızın yeme alışkanlıklarını örnek olan bu diyet basitçe yumurta,fıstık,tohum,meyve,sebze,otlar ve gibi toplanabilen ve et,deniz ürünleri gibi avlanabilen gıdalar üzerinden planlanmaktadır.

Rafine edilmiş şeker,tuz,patates,buğday ve süt menüden uzaktır. Resmi bir listesi yoktur ancak düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli bir diyet planıdır.

Uzmanlar,bu tarz bir beslenmenin kilo vermenizin yanı sıra diyabet,kalp hastalıkları,kanser ve diğer sağlık sorunları riskinizi azaltabileceği yönünde görüş bildiriyor. Uzun vadeli uygulanması gereken bir plan olduğu için takip edilmesi sizin için zor olabilir.  Amaç besleme alışkanlığıdır.

Diğer beslenme türlerli ile yapılan bir deneyde katılımcılar arasında benzer kilo kaybo görünmesine rağmen Paleo diyeti uygulayanlarda biraz daha iyi trigliserid seviyesi mevcuttur. Kalp hastalığına bağlı bu yağ türünün kontrolü önemlidir.

ALKALİ DİYET

Alkali diyet, modern diyetlerin vücudumuzun fazla asit üretmesi nedeniyle, asit fazlasının yağa dönüştüğünü baz alarak farklı bir yol seçmenizi öğütlüyor.

Artrit, osteoporoz, yorgunluk,böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları gibi durumlardan yüksek asidite de sorumlu tutuluyor. Diyet, et, buğday ve diğer tahıllar dahil olmak üzere, rafine şeker,süt ürünleri, kafein, alkol gibi asit üreten gıdaları kesmeyi ve vücudun asit seviyesini düşürmeyi planlar.

Diyette bol miktarda meyve ve sebze mevcuttur. Alkalik bir diyet vücudun asiditesini sağlıklı bir seviyeye çekebilir. Diyetin farklı varyasyonları mevcuttur.En tercih edilen türü genel itibari ile 80/20 kuralı konu alınarak %80 meyve,sebze, %20 tahıl ve protein içerir.

Kilo kaybının sağlıklı bir düzeyde işlediğine dair net veriler henüz elde olmadığı için dikkatli uygulamak faydanıza olacaktır. Keza kesilen besin grupları hayati derecede önemlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here