Diyabet Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

0
1550
diyabet

Diyabet Tedavisi?

Şu aşamada maalesef diyabet rahatsızlığı için kesin bir tedavi mümkün değil. Fakat tedavi süreçlerinin bazılarında Tip 2 diyabet rahtsızlığında kayda değer yavaşlamalar olmuştur.

Bununlar birlikte günlük hayatımızda rutin olarak yapabileceğimiz bazı basit şeyler ile hastalığın kontrolünde büyük farklılıklar yarabilme imkanları da mevcut.

Mesela, kan sekerinizi yönetmek için yiyecek ve ilaç alımınızı, egzersiz,stres yönetimi ve iyi bir uyku düzeniyle dengelemeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.

Beslenme planınızda her öğünde ne yiyebileceğinizi planlayın ve mümkünse yediklerinizi not almaya çalışın.

Doğal besin takviyeleri adı altında ki ürünleri tercih etmemeniz faydanıza olacaktır. Çünkü kullandığınız ilaçlar ile ters etkileşime girebilirler. Takviye alma konusunda ısrarcı iseniz doktorunuza danışmanız en doğru karar olacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıklarınızı yanınızda bulundurun,bu sizi ekstra abur cuburlardan uzak tutmakta acayip faydalı olacaktır.

Düzenli egzersiz ile kalorilerinizi yakarken, kan şekeri seviyenizi de normal değerlerde tutmayı başarabileceksiniz.

Tıbbi randevuarınızı kesinlikle aksatmayın. Buna bütün tıbbi alanlar dahil. Dişçiniz,göz doktorunuz vs. Sağlığımızda gösterdiğimiz bir ihmal maalesef domino taşı etkisi göstermekte.

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI DİYABET

Obezite cerrahisi sonrası özellikle Tip 2 diyabet rahatsızlığı olan kişilerde normale yakın değerler seyredilir. Diyabet ilaçlarına ihtiyaç duymadan yaşamına devam eden hastalar gözlemlenmiştir.

Kilo kontrolü diyabet rahatsızlığını doğrudan etkiler. Bu sebeple cerrahi operasyon sonrası ideal kiloya ulaşmak ve onu korumak çok önemlidir.

DİYABET VE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ       

Kök hücre tedavisi ile Tip 1 diyabet türünde bir miktar başarı elde edilmiştir fakat bu yeterli değildir. Kök hücreler yenilenme konusunda fayda sağladığı kadar diğer hücre türlerine de dönüşebilirler. O sebeple kesin tedavi yöntemlerinden biri değildir.

DİYABET VE ADACIK HÜCRE NAKLİ TEDAVİSİ ÇÖZÜM MÜDÜR?

Bu yöntem oldukça başarılı ve diyabetli kişinin yaşam kalitesini arttırabilir durumda. Araştırmalar halen devam etmekte.

Adacık hücreleri, kan şekeri seviyesini algılayarak insülin üretir ve kontrole yardımcı olur.

Hücreler bağışçıdan alınır. Bir kez başarı ile nakledildiğinde hücreler kan şekeri seviyesini düzenlemekte,yemek planınızda esnek davranmanızı sağlayabildiği gibi,kalp,inme,böbrek,sinir ve göz rahatsızlıkları konusundaki komplikasyonlara karşı sizi korumada yardımcı olabilir.

Yalnız nakli alan kişi, vücudunun dönor hücrelerini reddetmemesi için ömür boyu ilaç kullanmak zorundadır.

DİYABET VE PANKREAS NAKLİ NASIL BİR SONUÇ DOĞURUR?

Pankreas nakli, bazı Tip 1 diyabet rahatsızlığı olan kişiler için olasılık dahilindedir. Genellikle son dönem böbrek rahatsızlığı oluşan hastalarda tercih edilebilir.

Pankreas nakli, kan şekeri kontrolünü eski haline getirir. Nakil olan kişi vücudun pankreası kabul etmesine yardımcı olmak için yaşamı boyunca ilaç kullanmak durumundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here