Yenidoğan Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Önemli Bilgi

0
1392

HAMİLELİK SONRASI DÖNEM

Dünyaya alışana kadar geçirdikleri süreçte siz garip gelebilecek tepkilerini bu yazıda listeledik.

UYKU VE NEFES ALMA DÜZENİ

Bebekler uykuları sıralarında bazen 5-10 saniye kadar nefes almadan kalabilirler. Yeni anne veya baba bu durumu anlık olarak farkedik panik yapmamalı. Düzensiz solunum bu dönemde normaldir. Bahsettiğimiz süreleri aşan durumlarda müdahale edilmeli. Ayrıca bebekler heyecanlandıklarında ve ağladıktan sonra çok seri nefes alabilirler. Bu durum da sizi korkutmasın lütfen.

BESLENME ALIŞKANLIĞI

Annenin gebelik ve emzirme dönemimndeki beslenme alışkanlığı bebeğin katı yiyeceklere geçtiğinde seveceği şeyleri de belirler.

GÖZYAŞI

İlginç olarak ilk 2-3 hafta attıkları ağlama çığlıklarına gözyaşı eşlik etmez,  Bu duruma şaşırmayınız.

FİZYOLOJİ

Yenidoğanlarda kız-erkek ayırt etmeksizin göğüsler aynıdır. Hatta süt bile sızabilir nadirde olsa. Mümkün mertebe göğüs uçlarını sıkmayınız. Bu durum bebeklerin,hamilelik döneminde anneden östrojen emmesinden kaynaklıdır birkaç hafta içinde bu durum normale döner.

SAĞ TARAFI SEVERLER

Yenidoğan bebekler yalnızca yüzde 15 i sırtüstü yatarken başlarını sola çevirmeyi tercih ederler. Bunun genetik bir durum olduğu düşünülüyor. Ve hangi el ve kolunu aktif kullanacağı da bu dönemlerde kendini kısmen belli edebiliyor.

DAHA FAZLA BEYİN HÜCRESİ

Yenidoğan bebeklerde beyin hücresi oranı yetişkinlere göre daha fazladır. Büyüme gerçekleştikçe hücreler arasındaki bağlantılar kesilir ve odaklanmaları artar fakat bu durum yaratılıcılığı azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here