Akupunktur Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

0
282

Akupunktur Gerçekleri

-Akupunkturun, cerrahi ve kemoterapi  sonrası baş gösteren diş ağrısı, bulantı ve kusmanın tedavisinde etkili olduğu görülmüştür

-Akupunktur çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olabilir.

-Akupunkturun sağlık bakımından rolünü daha net anlamak için uzun süreli ve daha fazla araştırmalara ihtiyaç olduğu da bilinmesi gereken gerçeklerden biridir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur  ilk olarak Çin’de ortaya çıktı. Özellikle Çin sağlık sisteminde çok etkin bir rol oynamakta ve tarihi 2500 yıl kadar öncelere dayanmakta. Akupunktur’un genel fikri,vücutta yer alan enerji noktalarındaki iletişimin sağlanması. Bu iletişimde oluşan eksikliklerin sağlık sorunlarına yol açtığına inanılıyor.

Akupunktur, çeşitli tekniklerle deride anatomik yerlerin uyarılmasını içernk bir dizi işlemden oluşmakta.  Özellikle son 50 yıllık dönemde Amerikan tıbbında akupunktura yöneliş olması ile batı tıbbında farklı akupunktur teknikleri uygulanmaya başlamıştır. Amerikan tıbbında tanımlabilir patofizyolojik yani hastalık durumlarının tedavisinde akupunktur kullanımına 1970’li yıllarda başlanmıştır.

Akupunktur noktalarının uyarılmasının en iyi yöntemleri elle veya elektrik stimülasyonu ile manipüle edilen ince, katı, metalik iğneler ile deri üzerinden uygulanması şeklinde mümkündür.

Akupunkturun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Olası yan etkilerin en sık görüleni kötü hijyen sonucu oluşan lokal enfeksiyonlardır. Bunun dışında ciddiye alınabilecek durumlardan biri ise pnömotoraks olarak adlandırılan akciğerin iğne ile temas ederek delinmesidir. Bu konuda akupunktur konusunda eğitimli kişilerin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Akupunkturu Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Teröpatik müdahale olarak akupunktur ABD’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Potansiyel yararlılığına ilişkin pek çok çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte bu çalışmaların birçoğu kararsız sonuçlar vermektedir.

Ayrıca umut verici sonuçlar da ortaya çıkmıştır. Örneğin, yetişkin postoperatif akupunkturun etkinliği kemoterapi kaynaklı mide bulantısı,kusma ve post operatif diş ağrısında akupunktur oldukça etkili bir yöntem olmuştur.

Bu sebeple akupunkturun halka açık bir tedavi yöntemi safhasına geçişi için henüz şartlar tam manası ile uygun sayılmaz. Yeterli klinik çalışmaları beklemek akupunktur tedavi seçimi yapmadan önce aklınızda olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here